wtorek, 26 stycznia 2021

Leczenie kanałowe powoduje raka...

LECZENIE KANAŁOWE POWODUJE RAKA...

... z taką teorią można zetknąć się przeszukując internet i media społecznościowe. Ja też dostałam jakiś czas temu link od znajomego z takim właśnie artykułem i komentarzem "Co Ty na to". Nie zdziwiło mnie to wcale, bo wiele osób podsyła mi różne takie nowinki i przyznaję, że artykuły są bardzo przekonujące i wiele w nich prawdy. I z tym też tak jest, choć wiele kwestii należy sprostować.
 https://martabrzoza.pl/rak/rak-zabojcze-leczenie-kanalowe/ - to jeden z przykładowych linków.

Dla poparcia mojej fachowej oceny tematu zaznaczam, że jestem oddaną fanką medycyny naturalnej, helatacji oraz naturalnych metod oczyszczania organizmu. Od co najmniej 10 lat czytam fachową literaturę w tym temacie i stosuję różne elementy tej wiedzy. ALE STANOWCZO NIE ZGADZAM SIĘ NA USUWANIE ZĘBÓW, KTÓRE MOŻNA LECZYC!!! TO BARBAŻYŃSTWO I BEZSENSOWNE OKALECZANIE!

Należy zacząć od tego, że teoria opiera się na badaniach i publikacjach sprzed niemal 100 lat (Weston Andrew Valleau Price: September 6, 1870 – January 23, 1948) . Od tego czasu wiele w stomatologii się zmieniło ( na szczęście!). Anatomia zębów została szczegółowo zbadana, a metody leczenia... to technologiczna przepaść. Obecnie każdy dentysta wie, że system kanałów korzeniowych jest bardzo skomplikowany i trudny do oczyszczenia, prawdą jest, że po infekcji kanałów nie jest możliwe usunięcie z niego bakterii w 100%. Ale czy nasz organizm da się wysterylizować zupełnie w każdym miejscu? To absurd! Musimy pogodzić się z tym, że nasz organizm, jest częścią ekosystemu i żyją w nim różne mikroorganizmy, parazyty, drożdżaki, a my nawet nie mamy świadomości ich istnienia.

Prawne jest, że zaniedbania powodujące powstawanie infekcji wewnątrz kanałów zęba i dalej w kości, mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. To prawda, że patogenne bakterie występujące w kanałach powiązano z wpływem na powstawanie wielu chorób, łącznie z rakiem. Każde niekontrolowane źródło bakterii w organizmie, osłabia jego odporność, a to bezpośrednio wpływa na nasza zdolność z radzeniem sobie z innymi schorzeniami. Obecnie wszyscy lekarze zdają sobie z tego sprawę i z tego powodu kierują swoich pacjentów na konsultacje stomatologiczne przed różnymi zabiegami.

Wracając do tematu, stan wiedzy i technologii obecnie umożliwia bezpieczne leczenie kanałowe, bez potrzeby usuwania zębów. Poprzez nowoczesne (nie takie, jak 50-60 lat temu) leczenie kanałowe można pozbyć się źródła infekcji. A nie leczenie zębów w rezultacie może mieć poważne skutki zdrowotne, łącznie z wpływem na powstawanie nowotworów.

Dlaczego jest to takie skomplikowane i skąd te mity?
Wszystko przez anatomię, to natura nas tak urządziła :)

PIERWSZY ZĄB TRZONOWY DOLNY


Budowa zęba i struktura kanałów korzeniowych jest niezwykle skomplikowana i dodatkowo bardzo indywidualna. Mamy pewne schematy, jednak dobry endodonta (specjalista od leczenia kanałowego), wie, że oczyszczenie wszystkich odgałęzień miazgi kałowej jest prawie niemożliwe. Wiadomo, że bakterie penetrują wszystkie zakamarki, a my nie mamy możliwości mechanicznie ich usunąć z cieniutkich i niewidocznych struktur zębiny korzeniowej w całości. Jednak lekarzom przychodzą z pomocą nowe technologie takie jak:

1. Mikroskop zabiegowy - w dużym powiększeniu z dużo większa precyzją lekarz może dotrzeć do cienkich i zakrzywionych kanałów.
2. Preparaty do płukania kanałów - są to środki chemiczne, które unicestwiają bakterie
3. Ultradźwięki - mocniej aktywują i wzbudzają środki płuczące do głębszego przenikania w kanaliki oraz powodują uwalnianie aktywnego tlenu ze środka płuczącego
4. Bardzo szczelne i dokładne wypełnienie kanałów korzeniowych nowoczesnymi preparatami, które blokuje drogę przenikania bakterii.

Dzięki zastosowaniu tych zaawansowanych sposobów oczyszczania kanałów, mamy pewność, że jest to bezpieczne i dobrze wykonane. Nie musimy bać się przecieku bakteryjnego i jego konsekwencji zdrowotnych. Warto upewnić się, że leczy nas doświadczony endodonta i podczas leczenia używa tych 4 wymienionych technologii i procedur. Wtedy możemy być spokojni o leczenie kanałowe i nie musimy usuwać zęba.

A co jeśli ząb był leczony kanałowo dawno temu?

→Jeśli badania nie wskazują na oznaki infekcji, należy uznać, że ząb jest prawidłowo wyleczony. Pamiętajmy, że sam nasz organizm może zwalczać infekcje.

→Jeśli ząb posiada zmiany zapalne, można wykonać powtórne leczenie kanałowe i wyleczyć proces zapalny.


Tylko w zaawansowanych stanach zapalnych, kiedy leczeniem kanałowym nie będziemy już w stanie nic zdziałać, powinniśmy udać się do chirurga. Taka wizyta tez nie zawsze kończy się usunięciem zęba, można wykonać jeszcze chirurgiczne zabiegi np.: resekcji, hemisekcji, radektomii... 

Warto walczyć o ząb!
Natura jest najcenniejsza! 

Nowoczesne techniki leczenia mogą wspomóc naturę, ale nigdy jej nie zastąpią!

Innym tematem są kwestie finansowe, które nurtują pacjentów. Jest to również podstawą teorii spiskowej, że lekarze dentyści celowo leczą kanałowo, bo jest to droższe niż usunięcie zęba. 
Dlaczego leczenie kanałowe tyle kosztuje? 
Dobry doświadczony specjalista + nowe technologie URATUJĄ TWÓJ ZĄB - to jest warte każdej ceny! Często nie myślimy co będzie dalej, co będzie jak stracimy ząb, później kolejny i kolejny. Koszty leczenie protetycznego są dużo większe niż kanałowego, a i tak nie odzyskamy tego, co straciliśmy. Poniższa grafika oddaje sedno sprawy. 
Nie warto czekać z leczeniem, to tylko zwiększa koszty. 



Nie warto też słuchać pseudo specjalistów i wyrywać zęby, które można bezpiecznie wyleczyć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz